دسته
تور پارمیدا
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 745
تعداد نوشته ها : 12
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
GraphistThem273


قراره از #فم_تریپ بگم اما، برای شروع یک بار دیگه به این عکس نگاه کنیم. این عکس یا هزاران عکس دیگه‌ای در فضای مجازی از #پترا، شهری معروف به شهر اجنه یا شهر صورتی در #اردن. عکس‌هایی که باعث میشه فکر کنیم یا بپرسیم "اینجا کجاست". یا عمیق‌تر شیم و ربطش بدیم به تاریخ و فرهنگ "اردن". شاید هم بتونه کمکمون کنه تصورمون از کلیشه‌های اردن دور کنه. حالا اگه کمی بیشتر از #پترا عکس ببینیم و خودمون رو اونجا تصور کنیم، حتی میتونه "رویای سفر به اردن و دیدن پترا" رو تو سرمون پرورش بده و....... درست همین نقطه و همینجاست که هدف اصلی و نقطه طلاییِ شبکه‌های اجتماعی، تولید محتوا و صنعت توریسمه! سال گذشته شهر #پترا تعداد توریست میلیونی داشته و این آمار داره همینجور بالا میره که با توجه به تلاش و سرمایه‌گذاری قابل توجه دست‌اندرکاران توریسم اردن که به‌شدت در فضای مجازی فعال هستن و این تصویر و رویا رو در ذهن خیلی‌ها میسازن، باید بگیم نوش جونشون. اما حرف من درباره پشت صحنه این عکس، تجربه‌ی من و داستان صنعت توریسمه!


ایا فکر میکنین توریست‌ها که به پترا میرن با زیرساخت‌های درست برای گردشگری روبرو میشن؟ یادتونه تو سفر من به اردن، چقدر راه پایتخت به شهر نزدیک پترا سخت بود و هیچ سرویس بهداشتی تمیز و هیچ مسیر مناسب بدون ریسک دزدی و حتی آزار وجود نداشت؟ اردن گرون بود و کیفیت‌ها پایین‌بود، اما ایا همه اینا باعث میشد و میشه خاطره بدی از پترا برام بمونه؟! یا حتی مهم‌تر از اون، بگردین و ببینین در تمام فضای مجازی آیا عکسهایی از این زیرساخت‌های نامناسب وجود داره؟


از اون طرف ماجرا هم بگم که آیا فکر میکنین عکسهای دنیای گردشگری نشون ‌دهنده تمام واقعیت اونجاست؟ آیا به بطن جامعه میره و سختی‌های مردم بومی یا مشکلات اجتماعیشون رو به تصویر میکشه؟ اصلا وظیفه گردشگر اینه؟


فکر میکنین مسافرای پترا با پای برهنه و پابند، با پیراهن‌های چین‌چین به این قسمت رسیدن و تمام واقعیت ماجرا رو نشون میدن؟ آیا دو ساعت پیاده روی قبل از طلوع، خستگی راه، مسیر خاکی و قیمت ورودی هفتاد دلاری پترا دیده میشه؟!


تمام اینها رو مثال زدم که بگم هدف ما از اولین #فم_تریپ، تغییری هرچند کوچیک تو تصورات مردم و ساختن رویایی به اسم دیدن #ایران بوده و فکر میکنیم موفق بودیم. فقط همین هفته سه تا ایمیل داشتیم از بلاگرهای معروفی که درباره‌ فم‌تریپ‌های بعدی پرسیدن و دوست داشتن شرکت کنن و ما حتما این راهو ادامه میدیم. با کمک هم، و با کمک هر بیزینسی که مثل بقیه مردم، از بزرگ شدن صنعت توریسم و پیشرفت ایران، رشد میکنه...


دسته ها :
جمعه سوم 8 1398
X